signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Jak usunąć efekt "czerwonych oczu"?

 

Czasem zdarza się, że w wyniku użycia lampy błyskowej u osób fotografowanych można zaobserwować czerwone źrenice. Jest to spowodowane odbiciem światła lampy błyskowej od siatkówki oka, która jak wiadomo składa się z ukrwionych komórek. Niektóre aparaty fotograficzne mają możliwość włączenia lampy błyskowej w trybie "redukcji efektu czerwonych oczu", wtedy lampa błyska dwa razy.

Ale co zrobić gdy mamy już zrobione zdjęcie i osoba widniejąca na nim ma krwiste oczy?:

Należy zaznaczyć źrenice dowolnym narzędziem do selekcji (różdżka, elipsa, czy zaznaczenie z wolnej ręki):

Następnie z menu obrazka wybrać "Obraz/Kolory/Desaturacja" w efekcie czego czerwień zostanie zamieniona na odcienie szarości:

Teraz należy sprawić by szarość źrenic została zamieniona na czerń a refleksy na nich nie zanikły. Najlepiej zrobić to manipulując "Poziomami". Z menu wybieramy "Obraz/Kolory/Poziomy"

Wyskoczy okienko takie jak powyżej. Najlepiej by "Podgląd" był włączony, dzięki czemu wszelkie zmiany można obserwować na bieżąco na fotografii. Teraz przesuwamy środkowy trójkącik (zaznaczony czerwonym kółkiem) w prawo (tak jak pokazuję na rysunku). Zaobserwujemy, że źrenice stają się ciemniejsze. Przesuwamy trójkąt aż będziemy zadowoleni z efektu.

Gdy każdą źrenicę zaznaczamy osobno (lepiej by od razu były zaznaczone obie), to zwróćmy uwagę by miały takie samo zaczernienie a pomoże nam w tym obserwacja parametru w okienku "Poziomy" pozycja "Parametry wejściowe" środkowe okienko to zaznaczone na czerwono poniżej (zauważmy, że na początku ma wartość 1.00 a po manipulacji w tym przypadku 0.54):


I oto gotowy efekt:

 


Zapraszam do kociego serwisu!


Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.