signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Tworzymy własne pędzle

 

W GIMPie możemy tworzyć dowolne pędzle (a właściwie końcówki pędzli).

1. Można wyróżnić 4 rodzaje pędzli:
a. pędzel podstawowy eliptyczny, który może mieć zmienne parametry (kolor, wielkość, kąt nachylenia, miękkość, spacing),
b. pędzel o stałej wielkości, z możliwością zmiany tylko koloru lecz za to o dowolnym kształcie i półprzezroczystych obszarach,
c. pędzel o stałej wielkości, wielokolorowy i o dowolnym kształcie (też może mieć półprzezroczyste obszary),
d. pędzel, który maluje serią obrazków o stałej wielkości i kolorze (tzw. Image Pipes).

Pędzle wybieramy z palety Brush Selection:

Jeśli przy ikonce pędzla jest krzyżyk to oznacza, że pędzel jest większy niż podgląd na palecie i można taką ikonkę powiększyć, poprzez najechanie kursorem na ikonkę i dłuższe przytrzymanie lewego klawisza myszki. Jeżeli dodatkowo przy ikonce pędzla jest czerwony trójkąt, to oznacza, że jest to pędzel malujący serią obrazków (można je podejrzeć stosując ten sam sposób co wyżej):

2. Tworzymy pędzel podstawowy eliptyczny, który może mieć zmienne parametry (kolor, wielkość, kąt nachylenia, miękkość, spacing).

W tym celu naciskamy guzik New (nowy) na palecie z pędzlami, wyskoczy na wierzch okienko Brush Editor, w którym możemy dostosować kształt i inne parametry:

Gdy już nazwiemy swój pędzel to pojawi się on automatycznie na palecie (pędzle są układane alfabetycznie według nazwy) oraz zostanie zapisany również automatycznie w katalogu gimp\_gimp1.2somebody\brushes. W każdej chwili można edytować tak powstały pędzel, w tym celu należy na palecie Brush Selection wybrać go ponownie i kliknąć guzik Edit:

Tak maluje mój pędzel:

Opcja Spacing odpowiada co ile ma być powtarzany ślad pędzla, im mniejsza wartość tym gładsza linia (rys. powyżej) jaką pozostawia pędzel, im większa wartość Spacing tym większe odstępy kolejnych śladów pozostawianych przez pędzel (opcja spacing wyrażona jest w procentach):

Gdy chcemy tak powstały pędzel wykasować to zaznaczamy go na palecie i klikamy guzik Delete:

3. Tworzymy pędzel o stałej wielkości, z możliwością zmiany tylko koloru lecz za to o dowolnym kształcie i półprzezroczystych obszarach,

Chcemy na przykład stworzyć sobie pędzel o kształcie naszego podpisu. Dzięki temu możemy znaczyć nasze obrazki zawsze tak samo wyglądającym podpisem.

W tym celu tworzymy nowy obrazek w trybie Grayscale (odcienie szarości, a dokładniej 256 odcieni), i podpisujemy się lub robimy sobie jakieś logo:

Następnie zapisujemy obrazek w katalogu gimp\brushes i nadajemy mu jakąś sensowną nazwę oraz rozszerzenie gbr i wciskamy OK:

Wyskoczy nam okienko Save as Brush. Podajemy w nim wartość początkową Spacing (można nią póniej manipulować na palecie pędzli) i dajemy opis, należy nacisnąć guzik Refresh, by na palecie pojawił się nowy pędzel:

A tak wygląda pędzel w akcji (jeśli podpis okaże się za duży, to należy otworzyć zapisany wcześniej plik gbr i przeskalować obrazek definiujący pędzel:

Zróbmy jeszcze jeden pędzel tym sposobem (obrazek Grayscale) i oprócz koloru czarnego zastosujemy też jasnoszary (im jaśniejszy odcień szarości, tym bardziej przezroczysty będzie w tym miejscu pędzel), potem należy przyciąć obrazek i przeskalować do ostatecznego rozmiaru jaki ma mieć nasz pędzel:

A tak maluje się tym pędzlem (obszar, który był jasno szary jest półprzezroczysty):

4. Tworzymy pędzel o stałej wielkości, wielokolorowy i o dowolnym kształcie (też może mieć półprzezroczyste obszary).

Tworzymy obrazek ale tym razem przezroczysty i w trybie RGB a nie w odcieniach szarości, dalej postępujemy tak samo jak wyżej, zapisujemy w formacie gbr w katalogu gimp\brushes, należy nacisnąć guzik Refresh, by na palecie pojawił się nowy pędzel:

Ten rodzaj pędzla można zastosować na przykład do malowania swoją (lub czyjąś) głową, ta akurat pochodzi z GIMPa:

Dla tego rodzaju pędzla, jak również opisanego w następnym punkcie, nie da się wybierać później innego koloru.

5. Tworzymy pędzel, który maluje serią obrazków o stałej wielkości i kolorze (tzw. Image Pipes).

Tworzymy obrazek przezroczysty i w trybie RGB (jak wyżej) i na oddzielnych warstwach malujemy (bądź wklejamy) różne kształty (czy co nam do głowy przyjdzie):

Obrazek zapisujemy w formacie gih w katalogu gimp\brushes, wyskoczy wtedy okienko (trochę je przyciąłem) z opcjami:

Spacing - określa odstępy między obrazkami

Description - opis pędzla

Cell Size - rozmiar obrazka (nie ruszamy tych wartości)

Number of Cells - ilość obrazków użytych do malowania

Dimension - zostawmy bez zmian

Ranks - wskazuje jak dużo użyć poziomów wariacji wartości wybranej w opcji Selection. W naszym przypadku wpiszmy tyle ile jest obrazków (warstw)

Selection - Określa jaka będzie kolejność obrazków np. Random oznacza przypadkową, reszta pozycji stosuje się do kierunku, nacisku piórka itp.

Należy nacisnąć guzik Refresh, by na palecie pojawił się nowy pędzel:

I malujemy, obrazek po lewej z wartością spacing=120, a po prawej spacing=20:

Można dodać cienie do warstw w pliku pędzla, ale trzeba je złączyć z warstwą odpowiedniego kształtu przed zapisem do pliku gih:


Zapraszam do kociego serwisu!


Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.