signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Jak instalować GIMP-a dla Windows, żeby był "po polsku"

 

Dostałem wiele listów z pytaniem jak spolszczyć GIMP-a dla Windows. Poniżej przedstawiam rozwiązanie tego problemu.

Ale zanim będzie o spolszczaniu powiem parę słów na jego temat. Jakość spolszczeń szczególnie programów graficznych zawsze będzie budzić pewne kontrowersje, co do użytych terminów.

Postanowiłem, że tutoriale będę pisał w oparciu o anglojęzyczną powłokę GIMP-a, bo do polskiej terminologii akurat w tym programie nie mogę się przyzwyczaić, lecz będę umieszczał polskie odpowiedniki komend angielskich. Poza tym zachęcam do korzystania z angielskiego interfejsu programu z jeszcze jednego powodu, w internecie jest cała masa tutoriali graficznych (nie tylko do GIMP-a), a w większości programów do grafiki terminologia jest taka sama.

Instalowanie polskiej wersji GIMP-a dla Windows:

Jeśli już mamy zainstalowanego GIMP-a, to należy go zdeinstalować, jeżeli mamy zdefiniowane jakieś pędzle, czy tekstury, to katalog w którym był zainstalowany GIMP nie zostanie wykasowany, więc nie musimy się o to martwić, po prostu instalujemy go jeszcze raz do tego samego folderu co poprzednio.

Uruchamiamy więc program instalacyjny, przechodzimy przez kolejne plansze instalatora, aż dojdziemy do "typu instalacji". Tu należy wybrać Custom:

Następnie zaznaczamy wszystkie składniki instalacji (bardzo ważne by właśnie dwa typy lokalizacji były zaznaczone, bo gdy jest tylko jeden z nich zaznaczony to nie nastąpi spolszczenie GIMP-a):

Dalej postępujemy wg wskazówek instalatora i w efekcie mamy spolszczonego GIMP-a:

Powyższe wypróbowałem na GIMP-ie 1.2


Zapraszam do kociego serwisu!


Interface GIMP'a i podstawowe narzędzia w akcji

Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.