signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Stalówka

 

Stalówka (Ink Pen) jest narzędziem do rysowania przeznaczonym właściwie tylko dla użytkowników tabletów. Jeśli nie posiadacie tabletu to nie ma sensu używać stalówki za pomocą myszki, choć można i tak.

W stalówce ważną rolę odgrywa czułość na nacisk, w przpadku innych narzędzi do rysowania można się bez tego obejść.

A tak rysuje się za pomocą stalówki:

1. Dwukrotne kliknięcie stalówki daje nam dostęp do jej opcji:

2. Opacity - działa jak w pozostałych narzędziach: , decyduje o przezroczystości (100 - kreska nieprzezroczysta, 0 - przezroczysta całkowicie, a wartości pośrednie półprzezroczyste), opcja mode jest odpowiedzialna za sposób nakładania pikseli (poeksperymentujcie sobie).

3. Opcja Size (rozmiar) w sekcji Adjustment odpowiada za szerokość stalówki, naciskając lekko na tablet, ślad jest cieńszy niż wartość Size, naciskając z kolei najmocniej ślad jest większy niż wartość Size.

Pierwsza kreska narysowana została przy wartości 4.4 a druga przy 15.4:

4. Opcja Size (rozmiar) w sekcji Sensitivity decyduje o czułości rozmiaru stalówki od nacisku.
Na rysunku poniżej, kreska pierwsza została narysowana gdy wartość Size była równa 1, a kreska druga gdy wartość Size była równa 0, czyli im mniejsza wartość Size tym mniejsza czułość rozmiaru stalówki na nacisk. Gdy wartość Size = 0, wtedy stalówka ma stałą szerokość:

5 Opcja Speed (szybkość) w sekcji Sensitivity też decyduje o szerokości kreski, ale uzależnia ją od szybkości z jaką rysujemy. Wartość zero pozwala na rysowanie szerszych kresek przy małej prędkości przesuwania rysika po tablecie a wartość 1 raczej nie pozwala na tak szerokie kreski jak w przypadku gdy wartość speed = 0.

Pierwsza kreska miała speed = 0, a druga speed = 1

6. Opcja Type pozwala wybrać rodzaj zakończenia stalówki:

8. Okienko Shape pozwala na ustawienie kąta nachylenia stalówki, oraz jej kształtu. Ciągniemy po prostu za ten mały kwadracik pośrodku:

Górny napis GIMP powstał przy ustawieniu Shape, takim jak w lewym okienku powyżej, a napis na dole przy ustawieniach takich jak w prawym okienku:

 


Zapraszam do kociego serwisu!


Interface GIMP'a i podstawowe narzędzia w akcji

Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.