signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Dodge i Burn (rozjaśnianie i przyciemnianie)

 

Narzędzie Dodge i Burn służy do zmiany jasności pikseli na określonym obszarze.
Dodge rozjaśnia a Burn przyciemnia dany obszar. Oczywiście nie ma sensu za ich pomocą zmieniać tonacji całego obrazka, bo do tego służą inne funkcje programu. Najlepiej jak Dodge i Burn są używane razem z tabletem, mamy wtedy większą precyzję działania.

1. Dwukrotne kliknięcie na narzędziu daje nam dostęp do jego opcji:

Rodzaj końcówki narzędzia Dodge i Burn wybieramy z palety Brush Selection (dostępnej z głównego okienka programu):

Jak zrobić pędzel opisane jest w rozdziale Tworzymy własne pędzle.

2. Opacity - działa jak w pozostałych narzędziach: , decyduje o przezroczystości (100 - kreska nieprzezroczysta, 0 - przezroczysta całkowicie, a wartości pośrednie półprzezroczyste), w przypadku narzędzia Dodge i Burn, im większa przezroczystość tym mniej widoczny efekt działania.

3. Opcje w sekcji Pressure Sensitivity działają tak samo jak w narzędziach , by dało się z nich korzystać potrzebujecie tabletu. Hardnes decyduje o ostrości i sile działania narzędzia Size o czułości rozmiaru końcówki pędzla na nacisk.

4. W sekcji Type palety Tool Option wybieramy Dodge (rozjaśnianie) lub Burn (przyciemnianie), a w sekcji Mode w jaki sposób ma być nakładany efekt, to znaczy czy ma bardziej oddziaływać na jasne tony (Highlights), średnie (Midtones) czy ciemne (Shadows).

Poniższy przykład pokazuje działanie narzędzia Dodge i Burn (w trybie Highlights).

Oryginalne zdjęcie:


Zdjęcie pochodzi z Corel Professional Photos CD-ROM "Sampler I"

Po lewej Dodge (działa rozjaśniająco), po prawej Burn (działa przyciemniająco):


Zapraszam do kociego serwisu!


Interface GIMP'a i podstawowe narzędzia w akcji

Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.