signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Narzędzie do zmiękczania i wyostrzania obrazu

 

Narzędzie służy do zmiękczania (blur) bądź wyostrzania (sharpen) wybranych obszarów obrazka (zdjęcia, itp.).

1. Dwukrotne kliknięcie daje nam dostęp do jego opcji:

Rodzaj końcówki narzędzia wybieramy z palety Brush Selection (dostępnej z głównego okienka programu):

Jak zrobić pędzel opisane jest w rozdziale Tworzymy własne pędzle.

2. Opacity - działa jak w pozostałych narzędziach: , decyduje o przezroczystości (100 - kreska nieprzezroczysta, 0 - przezroczysta całkowicie, a wartości pośrednie półprzezroczyste), jednak w przeciwieństwie do wymienionych narzędzi nie ma to nic wspólnego z przezroczystością koloru, a odnosi się do przezroczystości efektu jaki po sobie pozostawi to narzędzie.

3. Opcje w sekcji Pressure Sensitivity działają tak samo jak w narzędziach , by dało się z nich korzystać potrzebujecie tabletu.

4. Opcja Rate określa siłę rozmycia lub ostrzenia. 100 = najmocniejsze działanie narzędzia, mniej niż sto aż do 0 = coraz słabsze działanie rozmycia (ostrzenia).

5. Domyślnie jest wybrana opcja Blur, która działa zmiękczająco (rozmywająco) na nasz obrazek (narzędzie wygląda jak kropelka):

6. Opcja Sharpen jest przeciwieństwem poprzedniej i odpowiada za wyostrzanie (narzędzie ma wtedy ikonkę kropelki z minusem).

Poniżej mamy zdjęcie Kota Bazyla. Na zdjęciu po lewej widzimy, że oczy Bazyla nie są zbyt ostre. Zaznaczamy więc opcję sharpen i jeździmy po oczach Bazyla. Po prawej Bazyl z wyostrzonymi oczami.


Copyright © 2001, Maciej Jezierski. Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum autora.

Uwaga!
Jeśli chcemy wyostrzyć całe zdjęcie a nie detale, to stanowczo odradzam używać tego narzędzia. Do ostrzenia całego obrazka służy filtr Unsharp Mask (Filters/Enhance/Unsharp Mask...).


Zapraszam do kociego serwisu!


Interface GIMP'a i podstawowe narzędzia w akcji

Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.